Distro Astro 1.02 – dystrybucja nie z tej ziemi
Rodowód Disto Astro 1.02 ze strony technicznej wywodzi się od dystrybucji Mint 13 Maya. Tym samym spowinowacanie z Ubuntu LTS zapewnia długoterminowe wsparcie. Całość opiera się na komponentach znanych z Minta, zatem na pulpicie ujrzymy środowisko MATE 1.4.2, Firefox 25, LibreOffice 4.0.4, GIMP 2.8.6, VLC 2.0.3 a nad całością czuwa kernel 3.2.0-49. Lecz to są komponenty, które może mieć każdy, a kwintesencją Distro Astro są jednak programy astronomiczne – i tu nie obędzie się bez długiej wyliczanki, nawet jeżeli wielu tak samo zielonym odbiorcom jak ja ona wiele nie powie. Ale przynajmniej w towarzystwie będzie można już żywiej zareagować na zaczepkę – ‘Linux i astronomia, dobre sobie’.
Obserwatoria
O ile specyficzne programy dedykowane astronomii mogą nie dziwić, o tyle zaskoczeniem jest bogate wsparcie dla sprzętu tak tożsamego z astronomią jak teleskopy, obserwatoria, aparaty i kamery. Jest to możliwe dzięki bibliotekom INDI, a zakres obsługiwanych urządzeń jest imponujący, jak też bardzo enigmatyczny dla laika.
Planetaria
Czyli najbardziej widowiskowa dla gawiedzi strona astronomii. W dystrybucji efektowną graficzną prezentację nieba zaprezentują nam programy Nightshade, Stellarium, Celestia, OpenUniverse. Wszystkie programy współpracują z rzutnikami, zatem wrażenia i doznania wzrastają gdy dysponujemy takowym oraz odpowiednią salą pokazową z kopułą.
Astrofotografia
Oczywiście uwiecznianie tego, co wypatrzymy przez teleskopy to największa frajda. Zdziwią się jednak osoby, które termin ‘astrofotografia’ utożsamiają z tradycyjną fotografią. W tym przypadku mamy do czynienia z potrzebą bardzo specyficznego potraktowania obrazu uwiecznionego przez teleskop (tak, aparat z długą lufą to nie jest sprzęt do poważnej astrofotografii). Distro Astro zawiera zatem narzędzia potrzebne do wykonywania zdjęć, składania ich razem w całość, niwelowania spadku jakości z racji zaglądania poza naszą atmosferę, itp. Do dyspozycji mamy wxAstroCapture, GCX Astro-Image Processor, Iris oraz Registax. Ze swojej strony dodam, że ten temat nie został wyczerpany, gdyż samodzielnie byłem w stanie znaleźć jeszcze takie programy jak StarStaX, Regim, Theli.
Analiza danych
Najbardziej naukowa część oprogramowania, jakie można znaleźć w tej dystrybucji. Mnóstwo programów, które zdobyły światowe uznanie i są poważane w kręgach. IRAF, XGTerm, XImtool, SAOImage DS9, Orsa – osoby poruszające się w tematyce na pewno znajdą dla nich zastosowanie, pozostali zostaną przytłoczeni mnóstwem parametrów i danych jakie te programy potrafią przetwarzać. Jakby tego było mało, wersja 2.0 zawierać będzie jeszcze AstroPy, PyFITS, PyWCS, VOTable i Novas.
Mapowanie
Distro Astro zawiera program PP3 umożliwiający generowanie wysokiej jakości map nieboskłonu (w formacie TeX – do dystrybucji dołączono narzędzie do konwersji na format pdf).
Biurkowe planetarium
Cartes du Ciel, KStars i SkyGlobe są wykorzystywane do symulacji położenia gwiazd i planet na niebie i je także znajdziemy w Distro Astro.
Edukacja
Czym byłaby dziedzina tak rozległa jak astronomia bez mnóstwa programów edukacyjnych, przydatnych podczas procesu nauczania, przygotowywania materiałów, itp. W zestawie znalazły się między innymi XEphem, AstroCC Coordinate Converter, Astronomy Lab 2, GPredict, XTide, Meteoracle,. Accurate Times, Where is M13?, StarPlot Viewer i wiele innych.
Jak widać, wykorzystanie dystrybucji linuksowych może być zgoła odmienne od propagowanego ‘internetowania’ i zmieniania tapet na pulpicie tudzież obsługi mobilnych gadżetów. Niemniej grupa docelowa dla Distro Astro jest dość wąska i nie należy się oszukiwać, że jest to dystrybucja do codziennej pracy dla zwykłego użytkownika. Zebrane w jedno miejsce narzędzia docenią parający się zagadnieniami satelitującymi wokół astronomii, a dla wielu będzie to nawet spore odkrycie konkurujące z niektórymi rozwiązaniami komercyjnymi (szczególnie, gdy cena gra rolę).
Jeżeli ktoś poczuł się zachęcony do rozejrzenia się nieco ponad naszym niebem, najnowszy obraz iso Distro Astro znajdzie pod tym adresem.