Plasma 5.17 jak zawsze lepsza
Nie ma chyba użytkownika środowiska Plasma, który z niecierpliwością nie wypatruje nowej wersji wspomnianego rozwiązania. Aby nie budować niepotrzebnie napięcia, proszę – oto Plasma 5.17.
Deweloperzy po raz kolejny podjęli wysiłek odchudzenia całości i przyśpieszenia. Widać to w wielu komponentach systemu i ciężko uwierzyć, że takie kompleksowe rozwiązanie potrafi zadowolić się 400MB pamięci po starcie systemu (dystrybucja KDE Neon). A jednak. I to nie wszystko, co Plasma ma tym razem do zaoferowania.
Twórcy przepisali bowiem skrypty startowe ze skryptowego Basha do w pełni kompilowanych „starterów” napisanych w C++. Dzięki temu zyskano możliwość uruchamiania ich równolegle, co ewidentnie wpłynęło na szybkość. A użytkownicy mogą kontemplować niemal błyskawiczne przejście z ekranu startowego KDE (po zalogowaniu) do pełnego pulpitu Plasmy.
Sesja pod Waylandem doczekała się z kolei implementacji skalowania HiDPI i to od razu z wykorzystaniem wartości ułamkowych. Umożliwiono również zmianę wymiarów górnej dekoracji okna, lub jak ktoś woli nagłówka okna GTK.
Po uruchomieniu środowiska zauważymy również mnóstwo innych przydatnych opcji, jak choćby tryb „Nie Przeszkadzać”. Wyłączy on wyświetlanie powiadomień na ekranie, a w przypadku lustrzanego podłączenia kilku monitorów aktywuje się automatycznie. Zmienił się również sposób informowania użytkownika o czekających na przeczytanie powiadomieniach. W prawym dolnym rogu ekranu zostanie wyświetlona gustowny dzwonek, zamiast jak do tej pory liczby w kółku.
Launcher KRunner i menu Kickoff potrafią też konwertować ułamki na liczby całkowite (np. z ¼ metra potrafią zrobić 25 cm). W ustawieniach systemu możemy ustalić dynamiczną zmianę tapet w trybie Slideshow ( a nie losowym jak do tej pory). Automatycznym źródłem tapet może też być serwis Unsplash.
Nowe środowisko trafi do większości dystrybucji niebawem lub w zgodzie z cyklem wydawniczym. Jeżeli ktoś już teraz chce przetestować Plasmę 5.17, może wykorzystać do tego celu dystrybucję KDE Neon.