Dzieła jeszcze bardziej zapomniane – qDslrDashboard 3.5.9
Jeżeli ktoś w 2014 roku razem ze mną zachwycał się zmanierowanym qDslrDashboard, zapewne zasmucił się tym, że projekt ugrzązł na kolejne lata w strefie ciszy. Ale tylko pozornie, gdyż autorzy w trudzie i pocie pracowali cały czas nad udoskonaleniami. Efekt ich starań było wersja wieńcząca roku 2018, a teraz kolejna – qDslrDashboard 3.5.9.
Program obsługuje typowe połączenia aparat <-> port USB ale i nie tylko. Możliwym jest zainstalowanie go np. na popularnych routerach z [[OpenWrt]] (DslrDashboardServer – ddserver) i komunikowanie się z aparatami poprzez sieć. qDslrDashboard radzi sobie nawet z bezpośrednią komunikacją WiFi z urządzeniami posiadającymi takowe rozwiązania (Nikon WU-1a/1b, Canon WFT i wszystkie posiadające wbudowane WiFi). Jak już wspomniałem, na próżno szukać obsługi aparatów innych producentów, jak Olympus czy Panasonic. Nieco to deprymujące, ale duzi wyznaczają standardy i ten projekt jest przykładem na to.
Jak już wspomniałem, program jest nieco zmanierowany. Do swojego funkcjonowania potrzebuje bibliotek libpng12 (wersja 1.2), które są już przestarzałe nawet… w Debianie. Na szczęście jest to tylko jeden plik .so, który bez szkody dla systemu możemy zainstalować. W przypadku Ubuntu i Minta należy pobrać paczkę deb z tego miejsca (na dzień dzisiejszy jeszcze dostępne repozytoria wydania Ubuntu 16.04) – wersja 64bitowa lub 32bitowa. Po pobraniu wystarczy kliknąć dwukrotnie na paczce, aby biblioteki libpng12 zainstalowały się w systemie. Bez obaw – nie nadpisują one już istniejących. Wariant bardziej karkołomny polega na rozpakowaniu zawartości paczki deb i skopiowania plików .so do katalogu qDslDashboard.
Otóż to – do katalogu. Gdyż program jest rozprowadzany w formie binarnej ale w formie zwykłego archiwum do rozpakowania. Przy próbuje jego uruchomienia może się jeszcze okazać, że potrzebujemy paczki libjasper1:
sudo apt-get install libjasper1