Pierwsza w tym roku Plasma 5.15
Początek roku to doskonała okazja do stawiania nowych kamieni milowych na trakcie prowadzącym krainą postępu. A takim ukoronowaniem nowego otwarcia jest z pewnością środowisko Plasma 5.15 – pierwsze tak stabilne wydanie w obecnym czasie.
Ciężko powiedzieć, czego mogliby jeszcze oczekiwać użytkownicy tego projektu. Plasma wydaje się być środowiskiem nad wyraz rozwiniętym, z bogactwem opcji, które siłą rzeczy mnożą możliwości. Uwaga deweloperów jest równomiernie rozłożona pomiędzy wydajnością, użytecznością i spójnością całości. Innymi słowy – Plasma to nowy synonim harmonii.
Czy coś tu można jeszcze poprawić? Ścisła współpraca ze społecznością dowodzi, że jednak można. Plasma 5.15 to ukłon w stronę wielu niuansów które czynią pracę jeszcze wygodniejszą i sprawniejszą. Na dodatek, usprawnień doczekały się niemal wszystkie elementy składowe środowiska. Dokładnie tak – przy 5.15 pochylono się nad wieloma pomysłami a nie tylko wychwyconymi błędami. Myli się jednak ten, kto widzi te zmiany przez pryzmat szalonego pędu ku zmianom. Wszystkie założenia projektu zostały jakiś czas temu posegregowane i udostępnione – i to ten punkty wyznaczają kierunek i formę ewolucji.
-
urządzenia Bluetooth ujawniają status swoich baterii (wymaga upower i bluez)
-
okno dialogowe ustawień tapety z opcją pobierania nowych obrazów,
-
uporządkowanie wielkości i widoczności nazw na pulpicie,
-
wparcie dla ikon pulpitu w czytniku ekranowym dla osób wymagających jego pomocy,
-
możliwość skonfigurowania efektu jaki ma wywołać manipulowanie kółkiem myszy nad widgetem pulpitów,
-
KRunner lepiej radzi sobie z duplikatami i lepiej komponuje się z całością,
-
sprytniejszy Menedżer Urządzeń – nie ogranicza się już tylko do urządzeń przenośnych,
-
ustawienia wirtualnych pulpitów zostały przepisane i współpracują z Waylandem,
-
standaryzacja wyglądu w ustawieniach systemowych,
-
nowo zainstalowane efekty (z store.kde.org) widoczne w oknie dialogowym Efektów,
-
poprawki wizualne na ekranie logowania,
-
Firefox 64 z natywnymi oknami dialogowymi KDE (otwórz/zapisz),
-
moduły xdg-desktop-portal-kde oraz plasma-integration ułatwiają paczkom Flatpak i Snap respektować ustawienia z Ustawień (wygląd, fonty, itp.),
-
skala HiDPI działa prawidłowo z programami GTK,
Plasma
Ustawienia
Integracja
Kolokwialnie mówiąc – i tak dalej. Powyższe to zaledwie naszkicowanie kierunku zmian. Ulepszeń jest jeszcze więcej i można by rzec, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak przetestować nowe środowisko? Cóż, na to przyjdzie poczekać – aż pojawią się stosowne paczki i backporty. Zapewne najszybciej z nowej Plasmy ucieszą się użytkownicy Arch Linuksa.
Przy tym wszystkim należy pamiętać o tym, że wersją LTS nadal pozostaje Plasma 5.12 (do 2020 roku).