GNOME 3.30 w dobrej formie
Chyba żadne wydanie środowiska GNOME nie było tak wyczekiwane jak tytułowa wersja 3.30. Głównie za sprawą odkrytych niedawno nadużyć w gospodarowaniu zasobami naszego komputera i nadziei na ich usunięcie. Tak więc 801 osób przez sześć miesięcy ciężko pracowało nad obecną formą tego środowiska, wprowadzając 24 845 zmian w kodzie źródłowym. Efektem jest… Ano GNOME 3.30.
W podziękowaniu dla zespołu organizującego tegoroczną konferencję GUADEC wydanie zostało ochrzczone kodową nazwą Almería. Tym samym ekipa odpowiedzialna za GNOME utrzymuje zdrowe tempo wydań i średnio co sześć miesięcy możemy spodziewać się kolejnej edycji środowiska który zdefiniował linuksowy pulpit.
Wydajność
W wersji 3.30 ogromny nacisk położono na optymalizację, co było wynikiem larum jakie się podniosło pośród bezkompromisowej grupy zwykłych użytkowników z Ubuntu na pokładzie. Canonical poszedł nawet krok dalej w tej optymalizacji i obecnie zgłoszone przez Canonical poprawki czekają aby trafić do głównej gałęzi kodu. Niezależnie od tego, aktualne GNOME 3.30 ma zużywać mniej zasobów (załatano wykryte wycieki pamięci) i być zauważalnie szybsze. Na potwierdzenie tego musimy zaczekać do pierwszych benchmarków.
Nautilus na miarę czasów
Menedżer plików Nautilus doczekał się poprawek w wyglądzie, dzięki czemu nawiązuje do współczesnych norm estetycznych. Pretensjonalne przyciski opisujące położenie katalogu zostały zastąpione lżejszą tekstową formą. Użycie na nim (pasku położenia) prawego przycisku myszy wywołuje teraz menu z podstawowymi operacjami jakie możemy poczynić. Poprawiono również panel wyszukiwania jak i samą funkcję. Program lepiej prezentuje się także na ekranach o mniejszej rozdzielczości.
Automatyczne aktualizacje paczek Flatpak
Jeżeli wyrazimy taką wolę, to Menedżer Oprogramowania może dokonywać automatycznych aktualizacji zainstalowanych paczek Flatpak. Użytkownicy którzy rozliczają się w oparciu o ilość przetransferowanych danych mogą być spokojni – opcja wyłącza się samoczynnie po wykryciu takiego łącza do internetu.
Jeszcze więcej gier
Podcasty pod ręką
Udostępnianie pulpitów i więcej opcji
Zaimplementowano lepszą obsługę zdalnych sesji. Udostępnianie pulpitu stało się jeszcze prostsze i wspomożone dodatkowymi informacjami. Menu systemowe sygnalizuje kiedy połączenie zdalne jest aktywne, itp.
Wirtualnie i lokalnie
Poprawki w Boxes umożliwiają połączenie się z serwerami Windows za pomocą protokołu RDP. Pojawiła się też możliwość importowania plików OVA.
Więcej ustawień w ustawieniach
Zmodernizowano panel Ustawień dodając możliwość zarządzania urządzeniami Thunderbolt. Panele dynamicznie reagują na obecność lub brak sprzętu – w tym drugim przypadku pozostają ukryte (brak karty Wifi = brak ustawienień WiFi).
Jak widzimy, liczba zmian nie jest może onieśmielająca, aczkolwiek najwięcej nadziei każdy wiąże ze wspomnianą optymalizacją. Środowisko zawita najprędzej w dystrybucjach ciągłych – zatem Arch Linux, Manjaro. Użytkownicy innych dystrybucji muszą uzbroić się w cierpliwość.