Hodowla fraktali w NextFractal 1.3.0
Czy ktoś pamięta ekscytację w czasach, gdy komputery zaczęły generować efektowne grafiki liczone według skomplikowanych algorytmów? Wbrew pozorom historia fraktali nie jest tak odległa, gdyż ma swój początek w latach 70 ubiegłego wieku i pracy Benoîta Mandelbrota. Skomplikowane „wzorki” na ekranie naszych komputerów nadal frapują, a same fraktale zostały odkryte zarówno w naturze jak i znalazły zastosowanie w rozwiązaniach technologicznych. Niektórzy z nas zadają sobie pytanie – a co by było, gdyby tak sobie samemu wygenerować swoje własnego fraktala? Marzenie to jest na wyciągnięcie ręki (myszki) z NextFractal 1.3.0.
Do czego służy NextFractal? Cóż, do eksperymentów i zabawy. Rysuje on na ekranie fraktale wg zadanego wzoru (opisanego za pomocą skryptu M) umożliwia podróż do wnętrza fraktala (i z powrotem). To jednak nie wszystko. Utworzony wzór możemy zapisać (a także wybierać inne z bogatej listy gotowców). Możemy również wygenerować „zrzut ekranu” o podanych wymiarach – co docenią poszukiwacze oryginalnych tapet na pulpit komputera.
Program jest wykonany w Javie, zatem aby go uruchomić musimy jedynie pobrać stosowne archiwum ze strony projektu. Po rozpakowaniu znajdziemy w środku pożyteczny skrypt startowy NextFractal.sh. Musimy nadać mu jednak prawa do uruchamiania (prawy przycisk na pliku -> właściwości, lub chmod +x NextFractal.sh).