Razercfg – bo myszka miała za dużo przycisków
Jak wygląda konfiguracja myszki w systemach linuksowych każdy wie. Niektóre środowiska próbują przekonać użytkownika do minimalizmu i oferują jedynie regulację prędkości wskaźnika. Niektóre idą krok dalej i dają np. możliwość określenia skoku kółka myszy. Jednak te wszystkie próby bledną przy Razercfg. Jest to narzędzie dedykowane produktom firmy Razer, która specjalizuje się w rozwiązaniach wygodnych dla graczy. To dlatego Razercfg wspiera niemal dowolną konfigurację przycisków w jakie jest wyposażona taka myszka, obsługuje profile, pozwala na zmianę precyzji i tak dalej. Innymi słowy, jest otwartą odpowiedzią na zamknięte rozwiązania producentów pilnie strzegących swych tajemnic.
Skąd tyle hałasu o zwykłą myszkę? Cóż, czytając wypowiedzi wielu użytkowników i graczy, chętnie widzieliby oni możliwość precyzyjnego skonfigurowania posiadanego urządzenia. Które często kosztuje nieco więcej, niż biedronkowa mycha za 20 zł. Można oczywiście siąść z założonymi rękoma i stwierdzić „było kupić produkt obsługiwany przez Linuksa”, ale… Problem w tym, że Linux nie doczekał się domyślnych i dedykowanych narzędzi dla tego typu manipulatorów stołokulotocznych. Podziękujcie producentom i ich zamkniętym standardom, często niezgodnych z każdym kolejnym ich produktem. Na szczęście dla użytkowników Razera jest światełko w tunelu – wspomniany Razecfg obsługuje sporą część tych urządzeń i jest spełnieniem marzeń każdego, kto chciałby mieć kontrolę nad tym, co w grze mu strzela a co rzuca granaty.
Niestety, Razercfg nie jest rozwiązaniem kompletnym i dla każdego. Na liście wspieranych urządzeń znajdziemy takie konstrukcje jak:
- Razer DeathAdder Classic
- Razer DeathAdder 3500 DPI
- Razer DeathAdder Black Edition
- Razer DeathAdder 2013
- Razer DeathAdder Chroma
- Razer Krait
- Razer Lachesis Classic
- Razer Naga Classic mouse
- Razer Naga 2012 mouse
- Razer Naga 2014 mouse
- Razer Naga Hex mouse
- Razer Taipan mouse
Obsługa poniższych jest możliwa, ale niekompletna:
- Razer Boomslang CE
- Razer Copperhead
- Razer Lachesis Classic
Jak widać, jest dobrze i wielu użytkowników się ucieszy. Niestety, deweloper tego rozwiązania, Michael Büsch zapowiada:
It basically is a one-supports-all solution. One driver for many devices. That’s great.
However, what’s not to great is the required internet connection, online registration and cloud connection. You guys at Razer, are you serious? A device driver with forced registration and cloud connection? This is ridiculous.
Dobrze zrozumieliście. I tym samym autor odcina się od przyszłych produktów, które będą wymagały powyższych dla pozyskania zwykłego sterownika dla zakupionego urządzenia (gdyby ktoś nie dowierzał – wymagana jest rejestracja online, połączenie internetowe i połączenie z chmurą).
Aby zainstalować program dla Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.xx i pochodnych, należy skorzystać z PPA:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
sudo apt install razercfg
Arch Linux, Manjaro i pochodne – a jakże, znajdą program w repozytorium AUR:
yaourt -S razorcfg