Ubuntu podbija Mobile World Congress 2016

Niezależnie od tego czy ktoś lubi Canonical i ich Ubuntu, czy też nie, faktem jest ich obecność na tegorocznym MWC 2016 i zainteresowanie jakie wzbudzają. Wynikiem tego jest nie tylko tłum gapiów na ich gustownym stoisku, ale i seria nominacji i nagród jakie otrzymuje Ubuntu i działający pod jego kontrolą sprzęt. Może Canonical nie zawładnął całym MWC (cóż, wybaczcie krzykliwy i ściągający uwagę nagłówek), ale w końcu wydaje plon koncepcja Ubuntu na urządzeniach mobilnych i konwergencja. Zauważyli to i docenili oceniający z TrustedReviews i Tom’s Hardware, przyznając tabletowi BQ Aquaris M10 Ubuntu nagrodę „objawienia MWC 2016″.

Ale po kolei. Mobile World Congress to organizowana od 1987 roku impreza skupiająca uwagę wszystkich wiodących producentów rozwiązań mobilnych. Tegoroczną edycję (22 – 25 luty 2016) gości Barcelona, a liczba wystawców idzie w setki (jak nie tysiące). Na tych prestiżowych targach pojawia się każdy, kto ma coś ciekawego do zaprezentowania – urządzenia, rozwiązania, oprogramowanie, itp. Na tegorocznej imprezie Canonical w końcu mógł zaprezentować światu swój działający system na realnych i dedykowanych urządzeniach. Główne „asy” ich ekspozycji to oczywiście wspomniany tablet BQ Aquaris M10 oraz smartfon Meizu Pro 5. Obydwie konstrukcje napędzane rzecz jasna odnowionym i przepisanym niemal od nowa systemem Ubuntu. Oprócz systemu, wspólną cechą tych urządzeń jest urzeczywistniona koncepcja konwergencji (co gwarantuje nomen omen system) – dzięki temu sprzęt podłączony do np. telewizora, monitora, staje się pełnoprawnym pulpitem jaki znamy z biurek naszym domowych pecetów (o ile ktoś ma na nim Ubuntu).

Jak zgodnie podkreślają wszyscy recenzujący wspomniany tablet, nie tyle hardware robi wrażenie, a właśnie innowacyjność systemu – przynajmniej innowacyjność, której wielu nie widziało od wielu lat na polu urządzeń mobilnych. Stąd też nagrody i uznanie dla tego urządzenia.

Jak widzimy na powyższych zdjęciach, nagrody za tablet to nie jedyna rzecz, jaka przytrafiła się na tegorocznym MWC 2016. Nagrodzono również zespół Slock.it i ich urządzenie działające pod kontrolą Ubuntu Core. Tak czy owak, Canonical mocno zaznaczył swoją  obecność w mobilnej rzeczywistości i internecie rzeczy. Oczywiście wiele osób nadal oczekuje od nich głównie zoptymalizowania i doskonalenia systemu na biurka naszych komputerów, niemniej świat się zmienia i to w tej zmieniającej się rzeczywistości Canonical i ich Ubuntu wydaje się być wyraźniej dostrzegane i doceniane.