16.01 – tym razem Shotcut
Wygodna nomenklatura numeracji sprawia, że w pierwszym miesiącu nowego roku czeka nas wysyp wiele programów i projektów w wersji 16.01. Był już Fotoxx 16.01, teraz czas na Shotcut 16.01. Ten niezwykle ciekawy i wydajny nieliniowy edytor wideo może się pochwalić niebanalną listą możliwości, która w styczniowym wydaniu jeszcze bardziej się powiększa.
Choć changelog dla Shotcut 16.01 można streścić w kilku słowach, to dodane filtry stanowią ciekawe rozwinięcie programu. Przede wszystkim na wyobraźnię znawców tematu powinien zadziałać termin Chroma Key.
- Dodano parametr Speed kontrolujący audio/video,
- Dodano widok Properties dla ścieżek i osi czasu,
- Dodano Blend mode do właściwości ścieżki (niedostępne w trybie użycia GPU; należy aktywować kompozycję w nagłówku ścieżki),
- Dodano Alpha Channel: View,
- Dodano Alpha Channel: Adjust,
- Dodano Chroma Key: Simple,
- Dodano Chroma Key: Advanced,
- Dodano Key Spill: Simple,
- Dodano Key Spill: Advanced.
Wszystkie wypisane powyżej filtry korzystają ze wspomnianego Chroma Keying. Alpha Channel: View nie wpływa na finalny plik wideo. Póki co, żaden z nowych filtrów nie wspiera się mocami obliczeniowymi GPU, ale wykorzystują dostępne rdzenie CPU naszej maszyny.
Zaanonsowana w tym wydaniu kontrola prędkości klipu to nic innego jak porzucanie/duplikowanie klatek. Nie jest to zatem żadne wymyślne renderowanie przejść między klatkami, itp. Niemniej spełnia swoje zadanie i umożliwia zwolnienie/przyśpieszenie edytowanego materiału.
Rzecz jasna to nie wszystko co czeka na nas w tym edytorze. Jego lista możliwości jest o wiele dłuższa i obfitująca w wiele użytecznych ciekawostek. Wystarczy wspomnieć obsługę klipów o rozdzielczości 4k, wiele filtrów audio/wideo, obsługa kodeków wspieranych przez FFmpeg, renderowanie z wykorzystaniem OpenGL i GPU z 16bitową precyzją na kolor.
Shotcut od jakiegoś czasu dostępny jest w PPA dla użytkowników Ubuntu 14.04/15.10, Mint 17.x i pochodnych:
sudo add-apt-repository ppa:haraldhv/shotcut
sudo apt-get update
sudo apt-get install shotcut
Natomiast użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa mogą skorzystać z repozytorium AUR:
yaourt -S shotcut
Oczywiście na stronie projektu są też dostępne odpowiednie archiwa z binarkami.