Plasma 5.16? Oczywiście, poproszę!

Historia wydań środowiska Plasma doczekała się kolejnego etapu. Chociaż wersja 5.16 nie została opatrzona nobilitującym oznaczeniem LTS, to wprowadza tyle nowości, że z powodzeniem wystarczyłoby ich na obdzielenie innych projektów. Złośliwi mogą powiedzieć, że funkcje i konfiguracje znikające z wiodącego środowiska GNOME przejmuje właśnie Plasma. Tym samym utrzymywany jest balans i równowaga w świecie Open Source.

Plasma 5.16
Plasma zdobyła w bezkompromisowy sposób rzesze fanów dzięki uważnemu słuchaniu głosu społeczności. Nie ma chyba elementu tego środowiska, którego nie moglibyśmy skonfigurować według własnych wymagań. Jak na taką skalę „dowolności”, to twórcom udało się utrzymać wyśmienitą stabilność całość. A teraz, niemal dokładnie po 4 miesiącach od wersji 4.15, użytkownicy z zapartym tchem mogą śledzić listę zmian w 5.16. A jest ona niemała.

  • Przeprojektowany system powiadomień

    Od teraz możemy „wyciszyć” powiadomienia systemowe uruchamiając tryb Do Not Disturb. Dostęp do listy zdarzeń będzie ciągle możliwy, a sama lista jest elegancko pogrupowana. Poprawiono także Ustawienia systemowe dla powiadomień.

    Powiadomienia
  • Wygląd środowiska po raz kolejny ulepszony

    Poprawki objęły sprawniejsze przełączanie tematów i ich respektowanie przez panele. Pojawiło się więcej możliwości dla twórców tematów graficznych, więcej elementów można dostroić do naszych potrzeb.

  • W trosce o prywatność

    Plasma 5.16 poinformuje nas o fakcie używania mikrofonu przez jakikolwiek program. Stosowna ikona w zasobniku systemowym umożliwi reakcję, do wyciszenia mikrofonu włącznie.

  • Ekran logowania

    Logowanie
    Ekran logowania, blokada i wylogowanie doczekały się nowych ikon, reakcji na myszkę, etykiet.

  • Pulpit i tła

    Okno Ustawień pokazu slajdów na pulpicie poprawnie współpracuje ze zdjęciami z podanej lokalizacji i umożliwia wybór tych, które chcemy uwzględnić podczas cyklicznej zmiany tapety.

  • Menedżer zadań

    Możliwym stało się przenoszenie za pomocą kliknięcia środkowym przyciskiem myszki okien pomiędzy wirtualnymi pulpitami a aktywnym. Menedżer zadań doczekał się też lepiej zorganizowanego menu.

    Pokaz tapet
  • Breeze z lepszym kontrastem

    Poprawek wizualnych ciąg dalszy. Domyślne ustawienia tematu Breeze podkreślają kontrast wielu elementów na pulpicie (menu, itp.).

  • Panel z podpowiedziami

    Podczas edycji Panelu za pomocą przycisku Show Alternatives możemy wybrać spomiędzy wtyczek oferujących podobną funkcjonalność.

  • Dolphin i krypty

    Plasma 5.16 umożliwia dostęp do krypt (zablokowanie i odblokowanie) wprost z menedżera plików Dolphin.

  • Ustawienia

    Style
    Wiele elementów zostało upiększonych i zreorganizowanych. Look and Feel trafiło na górę listy, Schematy kolorów i Dekoracje Okien doczekały się nowego wyglądu, możliwe jest proste instalowanie tematów za pomocą przeciągnięcia ich na okno ustawień. Środowisko pozwala też na konfigurację touchpadów z wykorzystaniem libinputs.

  • Menedżer okien

    Wstępne wsparcie dla Waylanda podczas użytkowania zamkniętych sterowników NVIDII. Poprawiono efekt blur w KWin. Lepsza integracja okien i programów GTK.

  • Menedżer sieci

    KWin i nowa jakość rozmycia
    Moduł obsługi sieci w środowisku szybciej odświeży sieci WiFi. Może też wyszukać interesującej nas nazwy, jak też przystąpić do zaawansowanej konfiguracji po kliknięciu prawym przyciskiem w ikonę.

  • Gdyby lista wydawała się zbyt krótka, to pełny changelog może lepiej zadziałać na wyobraźnię. Aby przetestować środowisko musimy zaczekać na stosowne paczki w repozytoriach naszych dystrybucji. Lub skorzystać z KDE Neon.

    Jeżeli komuś powyższe nie wystarcza, to użytkownicy Ubuntu 19.04 (18.04 LTS trzyma się Plasma 5.12 LTS) mogą zajrzeć do repozytorium Kubuntu Backports. W Arch Linuksie i Manjaro paczki pojawią się niebawem w głównym repozytorium.