Terminal pogryzł człowieka: tldr
Ile razy złapaliście się już na tym, że chcąc wbić się na wyżyny obsługi jakiegoś polecenia linuksowego zaczynacie czytać instrukcję i… No właśnie – „zbyt długie, nie czytam”. A na dodatek niekiedy instrukcja jest napisana tak fachowym językiem, że najzwyczajniej mówiąc nie trybimy w ząb tego przekazu. Ale co by było, gdyby ktoś te fachowe instrukcje napisał po ludzku, w formie strawnej dla ogółu? A co by było, gdyby od razu też zawarto tamże praktyczne przykłady użycia danej komendy?
~$ tldr dd # dd Convert and copy a file. - Make a bootable usb drive from an isohybrid file (such like archlinux-xxx.iso) and show the progress: dd if=file.iso of=/dev/usb_drive status=progress - Clone a drive to another drive with 4MB block, ignore error and show progress: dd if=/dev/source_drive of=/dev/dest_drive bs=4M conv=noerror status=progress - Generate a file of 100 random bytes by using kernel random driver: dd if=/dev/urandom of=random_file bs=100 count=1 - Benchmark the write performance of a disk: dd if=/dev/zero of=file_1GB bs=1024 count=1000000
Prawda, że nieco czytelniej niż zwykły manual? Niestety, wskazówki są póki co jedynie w języku angielskim co może nieco ograniczyć ich siłę odbioru w naszym rodzimym kręgu. Ale każdy spostrzegawczy użytkownik od razu zauważy praktyczne wskazówki jak skorzystać z polecenia. Tak samo możemy dowiedzieć się, co za diabeł tkwi w takich komendach jak lsof, netstat, ls, cut, head, wget, grep.
Samo tldr niestety nie jest rozprowadzane w standardowych repozytoriach. Należy jest zainstalować, najszybciej za pomocą polecenia pip3:
sudo pip3 install tldr
Jednak ten program nie ogranicza się jedynie do terminala. Co jest wybitnym plusem tego projektu to jego uniwersalność. Bowiem jeżeli ktoś ma życzenie używać tldr za pomocą przeglądarki – to nie ma problemu, proszę bardzo. Podobnie można używać programu w Androidzie, itp.