Double Commander – ukryty plik, przyczajony folder
Wielu z nas z rozrzewnieniem i łezką w oku wspomina czasy, kiedy wszystko było prostsze. Nawet obsługa plików w niewybrednej oprawie pierwszych programów była bardziej oczywista. Choćby pod postacią [[DOS Navigator|DOS Navigatora]] (1993), a w czasach nowożytnych [[Total Commander|Total Commandera]], czy innych licznych klonów [[Norton Commander|Norton Commandera]]. Banalny podział na dwie kolumny, w każdej zawartość konkretnego folderu i operacje na plikach – począwszy od najprostszych jak kopiowanie, przenoszenie, po całkiem rozbudowane (edycja, porównywanie zawartości).Okazuje się, że i w dzisiejszych czasach jest jeszcze miejsce na tego typu programy, pomimo systemów indeksujących zbiory plików czy nawet porządkujących za nas nasze zdjęcia i muzykę, by potem podać nam je wszystkie na tacy. Nawet jeśli nie wiemy czego szukamy.
Próbując jednym tchem wyliczyć choćby połowę możliwości Double Commandera, niewątpliwie ryzykujemy czasowym niedotlenieniem. Bo program rozpoznaje typy plików, pozwala skojarzyć je z dowolnym narzędziem, pozwala na nawigację po archiwach, szybki podgląd pliku, pracę w kartach, horyzontalne ułożenie paneli, zaawansowane wyszukiwanie plików, wielokrotne zmiany nazw, porównywanie plików, obliczanie sum kontrolnych, tworzenie dowiązań, zmianę atrybutów pliku, selektywne wybieranie grupy plików, zmianę czcionki, kolorów, ikon, poziomą i pionową siatkę… I długo by jeszcze wymieniać. Jakby tego było mało, program obsługuje system wtyczek (WCX, WDX, WLX, WFX) oraz ładnie minimalizuje się do ikony w zasobniku systemowym.
Jednym słowem – obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy lubią by pliki i foldery na dysku tak tańczyły tak, jak im właściciel zagra. Czy w dobie sprawnie działającego Nautilusa, Thunara, Marlina, PCmanFM i Dolphina potrzebne są takie archaizmy jak dwie pionowe kolumny z plikami? Cóż, praktyka pokazuje, że czasem masowe operacje na plikach można szybciej przeprowadzić właśnie za pomocą takiego narzędzia jak Double Commander. Jednak ta praktyczność nie każdemu wyda się czytelna, zrozumiała i wystarczająco klikalna.
Program w wersji dla Ubuntu 10.04/10.10/11.04/11.10 (i analogicznie Mint 9/10/11/12) można zainstalować bezpośrednio po dodaniu repozytorium.
sudo add-apt-repository ppa:alexx2000/doublecmd
sudo apt-get update
sudo apt-get install doublecmd