DivX na CD z Devede NG 4.0
Choć w zastosowaniach komputerowych płyty CD i DVD ustępują już miejsca pamięciom flash, to nadal wiele osób posiada w domach inne relikty przeszłości, takie jak stacjonarne odtwarzacze wideo na rzeczone tradycyjne okrągłe nośniki. Ze zwykłej ludzkiej wygody chcemy je (odtwarzacze) wykorzystać do zaprezentowania współczesnych nagraniań poczynionych czy to komórką, czy aparatem. Czasem chcemy przekonwertować na bardziej optymalny standard np. płytę z wesela. Wbrew postępowi, płyty nie chcą odejść i ciągle są w użyciu. A jak wygodnie żonglować na nich formatami i dokonywać konwersji? To zadanie dla niepozornego Devede NG 4.0.
Program z pewnością jest znany starym wyjadaczom, którzy jeszcze w latach świetności CD (2005 – 2007) za jego pomocą wypalali płyty w celu komfortowego oglądania ich w odtwarzaczu. Devede NG sugeruje nową jakość i kolejny etap rozwoju na jaki wkroczył ten sympatyczny programik. Niemniej, wszystkie zmiany kryją się „pod maską”, a sam interfejs i możliwości pozostają mniej więcej takie same. Niemniej, dzięki tym zmianom i wobec obecnych standardów, nadal możemy cieszyć się prostotą współpracy i łatwością konwersji materiałów wideo.
A praca z programem jest generalnie bardzo uproszczona – po wystartowaniu Devede zapyta nas, co chcemy osiągnąć. W zależności od zainstalowanych dodatków, możemy stworzyć płytę DVD, VideoCD, Super VideoCD, China VideoCD, oraz płytę z plikami DivX/Mpeg-4 lub Matroska/H.264. Kolejne okno to wybór plików wideo, które chcemy przerobić na wybrany przez nas wcześniej standard (do późniejszego odtworzenia w urządzeniu, które taki standard obsługuje). Jeżeli zdecydowaliśmy się na płytę, która umożliwia wyświetlanie menu z wyborem interesującego nas filmu, Devede posiada podręczny i poręczny kreator takiego menu, gdzie w kilka chwil ustawimy tło, fonty, kolory i inne niuanse umilające start włożonej do odtwarzacza płyty.
Jak już wspomniałem, aby Devede potrafiło cokolwiek stworzyć, potrzebne będzie kilka programów, których listę możemy wyświetlić przy ekranie wyboru projektu. Zestaw minimalny to AVConv (paczka libav-tools) albo FFmpeg, VLC lub MPlayer, DVDAuthor. W przypadku wersji NG potrzebne będzie również doinstalowanie poniższego:
sudo apt-get install python3-gi-cairo
Sam program natomiast musimy pobrać w formacie paczki deb (instalujemy tradycyjnym dwuklikiem) ze strony projektu – w repozytoriach nadal są stare wersje.