przystajnik

Stara śpiewka z Plymouthem w refrenie

Wielu użytkowników linuksowych zamkniętych sterowników graficznych nawet nie zwraca już uwagi na styl w jakim się uruchamia nasz ulubiony system. Nikogo wydają się nie drażnić przelatujące literki, koślawe i tekstowe logosy dystrybucji, kompletna degrengolada stylistyczna i jakościowa. Jak czymś takim pochwalić się sąsiadowi lub sympatii? Tylko osoba z dużym dystansem do techniki przyjmie ze zrozumieniem taki wygląd procesu uruchamiania i skupi się na pozytywach wynikających ze samego systemu. Większość osób, w tym przeciętnych zjadaczy chleba, taki obrazek zdeprymuje i utwierdzi w przekonaniu o ‚dziadostwie’ darmowego i wolnego oprogramowania. A do tego dopuścić nie możemy.

Brzydki i zepsuty Plymouth

Brzydki i zepsuty Plymouth

Panaceum na specyficzną stylistykę uruchamiania się desktopowego Linuksa miał być Plymouth. I faktycznie, osoby korzystające z otwartych sterowników mogą cieszyć się z uprzyjemniającej oczekiwanie na załadowanie się pulpitu efektownej grafiki. Jednak czar i urok pryska po doinstalowaniu zamkniętych sterowników obsługujących naszą kartę graficzną. Większość dystrybucji (żadna?) nie poczuwa się na siłach dokonać poprawek w paru miejscach aby po zmianie sterowników Plymouth nadal wyglądał ciekawie. Oczywiście, wygląda on nadal intrygująco, bo tekstowe logo lub inne elementy ekranu sugerują jakieś uszkodzenie – lecz chyba nie o to nam chodzi.

Ładny Plymouth

Ładny Plymouth

Opowieść o tym, jak zamknięte sterowniki ignorują Plymoutha ciągnie się już od lat. Oczywiście winne są sterowniki zamknięte i nierespektowanie przez nich niektórych założeń kernela. Lecz jest pewien sposób. Musimy wyedytować dwa pliki konfiguracyjne i wykonać dwie komendy w terminalu (choć dociekliwi zauważą słusznie, że można też użyć do tego graficznych narzędzi typu Super Boot Manager – jednak wdrożenie tego programu w nowych dystrybucjach jest uciążliwe). Jeżeli wszyscy czują się na siłach, to zaczynamy:

Najpierw poinformujemy GRUBa, żeby się nie ograniczał i uruchamiał bez obaw menu startowe w wyższej rozdzielczości. W tym celu uruchamiamy ulubiony edytor tekstowy z prawami roota i…

sudo gedit /etc/default/grub

… odnajdujemy linijkę…

#GRUB_GFXMODE=640×480

… i zamieniamy na coś takiego…

GRUB_GFXMODE=1280x1024x24
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep

Tryb graficzny podany w GRUB_GFXMODE może być oczywiście inny, w zależności jakimi możliwościami dysponuje nasz monitor. Możemy się o tym przekonać podczas uruchamiania systemu, gdy zaprezentuje się nam menu GRUBa – naciskamy wtedy klawisz ‚c’ i wpisujemy polecenie:

vbeinfo

Oczom naszym ukażą się obsługiwane tryby graficzne – wybieramy dla nas najlepszy i to właśnie ten tryb dopisujemy do GRUB_GFXMODE.

Teraz poinformujemy systemy, że chcemy użyć framebuffera:

sudo gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/splash

… i wklejamy tam…

FRAMEBUFFER=y

Teraz pozostaje wykonać w terminalu dwa polecenia – pierwsze z nich przebuduje ramdysk wykorzystywany podczas startu systemu (i zawrze z nim nasz framebuffer), drugi polecenie zainstaluje zaktualizowaną konfiguracje GRUBa.

sudo update-initramfs -u
sudo update-grub2

W sieci krążą też przeróżne skrypty które powyższe wykonują za nas (fixplymouth?), niemniej powyższa metoda aż tak bardzo uciążliwa nie jest i poradzić sobie powinni nawet początkujący. To oczywiście nie koniec upiększania, bo temat można pociągnąć i spróbować poprawić wygląd samego GRUBa, wymienić motyw Plymouth, itp. Ale to inna opowieść. 

Post navigation

 • Fixplymouth działa – przetestowałem u siebie 🙂 ale i ten sposób nie jest skomplikowany.

 • jeremi360

  przepraszam ale muszę: http://jebuntu.esy.es/ – nowy blog o polski Ubuntu, bo ubucentrum i ubuntu-pomoc umarły

 • Artur

  Dla użytkowników Fedory polecam sposób na przywrócenie Plymoutha ze strony: http://www.if-not-true-then-false.com/2014/fedora-20-nvidia-guide/

 • Jak musisz to zrób to dobrze – tło na wyższych rozdzielczościach na stronie nie wygląda dobrze…

 • pawellek

  Literówki literówki poganiają. Już ktoś Ci w pierwszym tekście zwrócił uwagę o nie ale nie poprawiłeś.

 • tele

  A gdzie sa te zalozenia kernela? Chetnie poczytam.

 • Najlepiej tłumaczy to niezawodne Arch Wiki https://wiki.archlinux.org/index.php/kernel_mode_setting

 • jeremi360

  Dziękuje za tą uwagę postaram się to poprawić

 • jeremi360

  no ale ja mam dysleksję i mi one nie rzucają się tak w oczy jak większości z was.

 • pawellek

  Uważasz że tym jesteś usprawiedliwiony?

 • jeremi360

  1. poprawiam te które zauważę
  2. masz rację zabrzmiało to jak usprawiedliwienie
  3. było by dobrze gdy by oprócz narzekania w skazał owe literówki, bo ja ich nie widzę

 • A nie wystarczy włączyć sobie w przeglądarce sprawdzanie pisowni? WIększość błędów/literówek zostanie podkreślona, no a podkreślenie zauważysz 🙂

 • jeremi360

  Dziękuje iż, się nie denerwujesz za tą reklamę.
  Ma to włączone i już poprawiałem wszystkie takie literówki.
  I nie wiem o jakie chodzi. 🙁

 • tele

  Dzieki,
  – Ale gdzie pisze ze sterowniki powinny korzystac z KMS?
  – A skoro nie jest konieczne i Plymouth nie dziala bez KMS to nie rozumiem gdzie sa te zalozenia dla Plymouth aby dzialal bez KMS

 • pawellek

  Rozumiem, że to próba zwiększenia oglądalności Twojego bloga że to my mamy Ci pokazywać Twoje literówki? Oki.

  Dla przykładu, dwa zdania z początku Twojego pierwszego wpisu na blogu:

  „Mnie spora część czytelników za z tej drugiej strony jako Jeremi360.

  Fakt ostatnio popełniłem tam bardzo kiepski wpis, ale wiozłem sobie wszystkie uwagi do serca i jest on już od dawna poprawiony.”

  W każdym zdaniu literówka. W tym samym tekście znalazłem na szybko jeszcze dwie inne literówki. Nie wspominając już o tym, że gramatyka trochę leży oraz nie bardzo rozumiem początku – np. o co chodzi z tą drugą stroną ? którą?

  Ale pocieszając Cię, z doświadczenia wiem, że literówki w tekstach nie są jakimś wielkim problemem jeśli merytorycznie tekst jest dobrze napisany. Ale początkujący bloger musi dbać o słowo pisane bo część czytelników odstraszy a Ty chyba chcesz mieć dużo czytelników ?

 • jeremi360

  Dziękuję za konstruktywną krytykę i zrozumnie, ale było by lepiej gdyby zamiast zaśmiecać ten wątek dał ten komentarz pod postem do którego się odnosisz. Poprawię ten wpis.

 • pawellek

  Człowieku , ja ci daje dobrą radę a Ty jeszcze pyszczysz ? Pod Twoim wpisem ktoś zwrócił Ci uwagę że masz literówki ale ich nie poprawiłeś.

  Po za tym, sam tutaj rozpocząłeś dyskusje i prosiłeś o ich wskazanie.

  Ech, postawa roszczeniowa i brak pokory.

  Wnioskuje więc, że niedługo się poddasz z prowadzeniem bloga bo będą marne efekty.

 • jeremi360

  porawiłem już owe literówki i wcale się nie „pyszczyszę”.

  jedyna literówka dla mnie w tym wpisie to „wiozłem” i błąd logiczny też poprawiłem.

 • Daniel

  co ciekawe u mnie w ogóle nie działa – nie tyle co ten opis a każdy jaki napotykam na necie…zawsze mam tryb tekstowy. Moje distro to eOS luna czyli bazuje na ubu 12.04

Translate »