przystajnik

Nie bój się Darktable

darktable_logoDarktable dla początkujących jawi się jako monstrum przeładowane opcjami, modułami i przyciskami. Stąd też rozpoczęcie prac w tym wiodącym linuksowym edytorze zdjęć może być cokolwiek kłopotliwe, frustrujące, by nie napisać, że po aktywowaniu ogarnia nas niemoc i osłabienie. Nim jednak bardziej ambitni rozpoczną żmudny proces komplikowania sobie życia metodą prób i błędów, warto podejrzeć jak może wyglądać przykładowa organizacja pracy z użyciem Darktable.

Program doczekał się obszernej instrukcji obsługi, lecz na początek można polecić łatwe i przyjemne w odbiorze lekcje wideo. Takim klasycznym wprowadzeniem w styl posługiwania się Darktable jest filmik, który stworzył Robert Hutton. Zobaczymy na nim jak zaimportować kolekcję, przeorganizować ją, edytować pojedyncze zdjęcie przy pomocy tych najbardziej podstawowych filtrów, nanosić masowe poprawki oraz ostatecznie wyeksportować do żądanego formatu graficznego. Tak właśnie wyglądają krok po kroku podstawowe machinacje na obrazie przy użyciu Darktable:

httpv://www.youtube.com/watch?v=1IiwfHY0ls0&feature=player_embedded#t=0

Należy mieć na względzie, że autor na powyższym filmiku używa wersji niestabilnej Darktable 1.3 – stąd mogą wynikać niektóre różnice pomiędzy obecnym wydaniem stabilnym 1.2.2.

Post navigation

 • Marek

  Instrukcja ok. Ale gdzie można pobrać pdf który ją zawiera bez konieczności klikania i drukowania pojedynczych stron ?

 • Proszę bardzo – pdf dla wersji 1.2.X:

  http://sourceforge.net/projects/darktable/files/darktable/1.2/

 • jak dla mnie najlepszy sofcik. presety dla najczesciej uzywanych opcji + ulubione działy, do tego genialny highpass!

 • Marek

  Dziękuję bardzo za linka 🙂

 • Wilq

  sdfsdfsdfasdfsdfasdsfafasdfsdfdsafsdaf fsdvsda sdsdf

Translate »