przystajnik

Zaawansowane profile w Rawstudio

Twórcy Rawstudio po wydanej niedawno wersji 2.0 swoim tempem przygotowują kolejne wydanie 2.1, które powinniśmy otrzymać ‚na dniach’. Jako przedsmak do całości, na stronie programu zostały udostępnione nowe zaawansowane profile kolorystyczne dla 93 modeli aparatów. Od dotychczasowych ‚prostych’ profili różnią się one większą precyzją w określaniu kolorów, co przekłada się na lepsze wyniki końcowe podczas obróbki zdjęć. Wszystkie powstały przy użyciu darmowego edytora Adobe DNG Profiles i próbników RAW z Image Resource.

Aby skorzystać z nich skorzystać, należy je pobrać i po rozpakowaniu umieścić w katalogu ~/.rawstudio/profiles. Można też zaktualizować Rawstudio do wersji Rawstudio-daily (wymaga dodania repozytorium ppa:rawstudio/ppa), lub zaczekać na finalną wersję 2.1.

Różnice niemal niewychwytywalne, ale histogramy inne.

Należy też pamiętać o ponownym przeliczeniu balansu bieli po zmianie profilu z prostego na zaawansowany (klawisz ‚c’).
 

Post navigation

  • Doczekamy się porównania z darktable i rawtherapee? 😛

  • Ale nudzicie obywatelu 🙂

    Rawtherapee i Darktable ostatnio za szybko się rozwijają, przez co niweczą moją gotowość do  zrobienia porównania jakości obrazu. Ale postaram się zacisnąć zęby i nie aktualizować tych programów przez tydzień, to i coś wytestuje w końcu 🙂

  • sat

    wgrałem te profile i jakoś nie chcą działać, wczytuję z katalogu profile w rawstudio i nie działają 🙁

  • sat

    przepraszam, działa ale tylko na plikach .nef ( mam nikona )

Translate »