przystajnik

Rick Wright

Zwykle, a raczej z reguły, staram się nie pisać o zmarłych. Ale dziś odszedł od nas jeden z założycieli zespołu Pink Floyd, Rick Wright. Pierwszy był Syd Barrett, teraz Rick.


(1943-2008)

Cóż, człowiek zostawił po sobie kawał dobrej muzyki – i to ona zadecyduje o tym, jakim go zapamiętamy.

Jego śmierć może byłaby jedną z wielu, wszak pewne pokolenie się powoli wykrusza. Jednak po powrocie do domu dzisiejszego wieczora, włączyłem sprzęt, zapuściłem płytę ‚Wish You Were Here’ i uruchomiłem komputer. Wtedy się dowiedziałem.

Z Floyd’ami u mnie to jest w ogóle dziwna sprawa. Starałem się jak mogłem unikać tej muzyki – w myśl, skoro wszyscy tego słuchają, ja będę inny. Wyszukiwałem tony różnych dziwnych, nieznanych zespołów, kontemplowałem totalnie dziwaczne brzmienia, aranżacje, wokale. Mam płyty o nazwach, których nikt by nigdy nie szukał i się nie spodziewał znaleźć. A włączam płytę zespołu Pink Floyd i jestem w innym świecie. Nie da się ich pominąć, zapomnieć, zaszufladkować. Urośli w sławę, ale to tylko ich nazwiska stały się sławne i rozpoznawalne. Muzyka przebiła kokon stereotypów, poznania i rozumienia. Można wskazać wiele zespołów grających dziwnie, inaczej, subtelnie, tajemniczo – lecz to dźwięki Pink Floyd trafiają w ‚to coś’.
 

Post navigation

  • [*] u mnie leci właśnie The Wall, później Wish You Were Here.

  • szkoda, ostatnio odkryłem Blue Floyd – muzycy GOV’T MULE, ALLMAN BROTHERS BAND i BLACK CROWS grają floydów na bardziej ublusowioną modłe, taki trybut wielkich muzyków dla innych wielkich muzyków.

    http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=321237322

  • [*] [*] [*] Odchodzą wielcy świata muzyki…

  • gustawos

    WŁAŚNIE OGLĄDAM DELICATE SOUND OF THUNDER .SHINE ON..,CIEPLO ,PIĘKNE MUZYCZNE PALETY .ŁZY SAME LECĄ .TAKK CHCIAŁEM ICH ZOBACZYĆ RAZEM Z DAVIDEM,ROGEREM I NICKEM WŁAŚNIE W POLSCE ,BO NIGDY RAZEM U NAS NIE ZAGRALI .TO ZNACZY ,ŻE PINK FLOYD PRZEJDZIE DO HISTORII ,ŻE JUŻ NIE ZAGRAJĄ? NA PEWNO SPODKA SIĘ Z SYDEM BARRETEM W NIEBIE . ŚWIEĆ SZALONY DIAMENCIE…………

Translate »